Sašķidrinātā dabasgāze

LNG_ship_normal(1)_normal.jpg

Sašķidrinātā dabasgāze (angliski: LNG - Liquified Natural Gas) ir dabasgāzes šķidrā forma, kas tiek sasniegta pie temperatūras mīnus 160oC. Dabasgāzei ieņemot šķidru agregātstāvokli, tās tilpums samazinās apmēram 600 reizes. Šāds dabasgāzes tilpuma samazinājums sniedz iespēju ekonomiskā veidā to transportēt ar kuģiem lielos attālumos.

 

Dabasgāzes sašķidrināšanas tehnoloģiju 19. gadsimtā izstrādāja britu zinātnieks Maikls Faradejs.

 

Pirmās komercoperācijas

 

Pirmā dabasgāzes sašķidrināšanas rūpnīca tika izveidota ASV 1917. gadā. Par saimniecisko operāciju uzsākšanas laiku uzskatāms 1941. gads, kad Klīvlendā, ASV Ohaio štatā, East Ohio Gas Company atvēra pirmo pilna apjoma LNG rūpnīcu. 1944. gadā rūpnīcas noplūdes dēļ notika eksplozija, pēc kuras tika apturētas tālākas LNG infrastruktūras izbūves aktivitātes uz vairāk kā 10 gadiem. Tomēr, šajā laikā tika panākts ievērojams progress LNG industrijas drošības tehnoloģiju jomā.

 

1959. gadā tika pārbūvēts 2. pasaules kara kravas kuģis par gāzes tankeri "Methane Pioneer", nodrošinot pirmo startautisko liela attāluma LNG kravas piegādi no ASV Luiziānas štata uz Kanvejas salu Lielbritānijā. Turpmāko 14 mēnešu laikā tika īstenotas vēl 7 piegādes, kuru laikā netika konstatētas būtiskas tehniskas problēmas. Pēc šāda veiksmīga iznākuma Lielbritānijas Gāzes padome nolēma izveidot regulārus komerciālus LNG importa maršrutus.

LNG_plant_normal(1)_normal.jpg

LNG - būtisks enerģijas piegādes avots

 

Pamazām jaunajā gāzes piegādes tehnoloģijā kļuva ieinteresētas arī citas valstis - Francija, Spānija, Beniluksa valstis Eiropā, Japāna un Koreja Āzijā. ASV un Alžīrija bija pirmās LNG eksportētājvalstis, apgādājot Eiropas un Āzijas tirgus. 20. gadsimta beigās par nozīmīgu spēlētāju LNG nozarē kļuva Tuvie Austrumi, it īpaši Katara. Šajā periodā ASV iekšējais pieprasījums pārsniedza ieguves apjomus, un ASV kļuva par LNG importētāju.

 

2000-o gadu beigās ASV notika straujš slānekļa gāzes ieguves tehnoloģiju izrāviens, ievērojami kāpinot gāzes ieguves apjomus, un ASV atkal kļuva par LNG eksportētāju. ASV uzņēmumi sāka pārveidot importa termināļus par eksporta termināļiem un veica jaunu eksporta termināļu izbūvi.

 

Patlaban lielākais LNG eksportētājs pasaulē ir Katara, savukārt, Austrālijā un ASV tiek izbūvētas ievērojamas papildus LNG eksporta jaudas, tuvējās dekādēs ļaujot tām apsteigt Kataru eksporta apjomu ziņā.

 

Austrumāzijas reģions vēsturiski ir sastādījis apm. 70% no pasaules LNG importa tirgus. Līdz ar jaunu eksporta jaudu attīstību, LNG piegādes cenas ir samazinājušās līdz līmenim, kad LNG ir spējīgs konkurēt ar tradicionālo cauruļvadu gāzi reģionos, kur līdz šim LNG netika apsvērts kā alternatīvs enerģijas piegādes veids. Nākotnes perspektīva iezīmē stabilu LNG lomas pieaugumu pasaules enerģijas tirgū.

 

Kontakti

AS Skulte LNG Terminal

Adrese: Dzirnavu iela 36, Rīga, LV-1010

Reģ. Nr: 40103976384

PVN reģ. Nr. LV40103976384

tel.: +371 29 452 558

+371 29 151 050
e-mail:  
facebook  twitter