LNG termināļu projekti Baltijas valstīs

Baltijas valstīs četri LNG termināļu projekti pretendē uz reģionālā importa termināļa statusu:

- Klaipēda (Lietuva)

- Skulte (Latvija)

- Paldiski (Igaunija)

- Tallina (Igaunija)

 

Klaipēdas LNG terminālis ir vienīgais darbojošais terminālis Baltijā.

Baltics2(1)_normal.jpg

Projektu salīdzinājums

Visi četri projekti pretendē uz reģionālā LNG termināļa statusu.

 

Lietuvas lēmums parakstīt 10 gadu nomas līgumu par peldošā LNG termināļa risinājuma "Independence" nomu tiek pretrunīgi vērtēts un kritizēts kā ekonomiski netālredzīgs. Lai arī Klaipēdas LNG terminālis ir nodrošinājis Baltijai alternatīvu gāzes piegādes ceļu, tā izmaksas ir ļoti augstas. Nomas maksājums par kuģa "Independence" nomu sastāda 66 milj. ASV dolāru gadā, kopējais Klaipēdas termināļa gada izmaksu budžets ir aptuveni 86 milj. EUR. 2024. gads ir nomas perioda beigu termiņš.

 

Klaipēdas LNG termināļa izmaksas sedz Lietuvas gāzes patērētāji ar drošības komponentes maksājumu. Lietuvas lielākais gāzes patērētājs "Achema", uz ko gulstas lielākais Klaipēdas termināļa izmaksu slogs, ir iesūdzējis Eiropas Komisiju tiesā par šāda veida valsts atbalsta pieļaušanu Klaipēdas LNG termināļa izmaksu segšanai.

 

Tallinas un Paldisku projekti Igaunijā pēc ieguldījumu apmēra un ekonomiskās būtības ir līdzīgi Klaipēdas LNG terminālim.

 

Skultes LNG termināļa projekts ir vienīgais, kuram nav nepieciešama LNG uzglabāšanas infrastruktūras izbūve, tajā tiek izmantota unikāla termināļa atrašanās vieta - blakus Eiropas 3. lielākajai pazemes gāzes krātuvei Inčukalnā. Skultes projekta investīciju apjoms ir vismaz 3 reizes zemāks nekā jebkuram citam LNG importa termināļa projektam.

 

Kopējās Skultes termināļa izbūves izmaksas ir salīdzināmas ar Klaipēdas LNG termināļa 1 gada izmaksu budžetu. Skultes LNG termināļa operatīvās izmaksas tiek plānotas astoņas reizes zemākas nekā Klaipēdā.

Comparison(3)_normal.png

Skultes LNG terminālis

Skultes LNG terminālis ir viskonkurētspējīgākais LNG importa termināļa projekts reģionā. Projekta attīstītāja ieskatā Skultes LNG terminālis būs lētākais salīdzināmas jaudas LNG terminālis pasaulē.

Kontakti

AS Skulte LNG Terminal

Adrese: Dzirnavu iela 36, Rīga, LV-1010

Reģ. Nr: 40103976384

PVN reģ. Nr. LV40103976384

tel.: +371 29 452 558

+371 29 151 050
e-mail:  
facebook  twitter